Dom i ogród

Jak ładnie urządzić nowe mieszkanie?

Zakup pierwszego mieszkania na własność jest marzeniem wielu młodych osób. Gdy wreszcie uda się zrealizować to zamierzenie nowi nabywcy mieszkania zastanawiają się jak funkcjonalnie, estetycznie i niezbyt drogo urządzić kupione lokum.

Pierwsze, najważniejsze decyzje

Na samym początku musimy zdecydować, czy mieszkanie będzie zaaranżowane według własnego pomysłu czy zlecamy to zadanie profesjonalnemu dekoratorowi wnętrz. Równie istotna jest kwestia budżetu, jaki możemy przeznaczyć na urządzenie mieszkania. Szacuje się, że mieszkanie w standardzie popularnym można wykończyć za około 1000 zł/mkw. Oczywiście, jeśli mamy wyższe wymagania musimy liczyć się z większymi kosztami.

W jakim stylu urządzić mieszkanie?

Jest wiele stylów, w jakich możemy wykończyć nasze mieszkanie. Najbardziej popularne to: styl minimalistyczny, loftowy, skandynawski, prowansalski oraz glamour. Zanim podejmiemy konkretną decyzję dobrze jest przejrzeć trochę czasopism o tematyce wnętrzarskiej oraz zajrzeć na internetowe blogi o tym profilu. Dużo inspiracji znajdziemy także w programach telewizyjnych poświęconych metamorfozom wnętrz. Ponadto warto przyglądać się wnętrzom swoich przyjaciół oraz śledzić przykładowe aranżacje wystawowe w dużych sklepach budowlanych.

O czym warto pamiętać urządzając mieszkanie?

Zanim zdecydujemy o ostatecznym kształcie mieszkania powinniśmy pamiętać by na pierwszym miejscu stawiać funkcjonalność. Wiele osób robi ten błąd, że chce mieć przede wszystkim ładne mieszkanie. Lubimy chwalić się naszymi wnętrzami i pragniemy je aranżować tak, by robić duże wrażenie na gościach. Tymczasem należy pamiętać o tym, że służy ono przede wszystkim do mieszkania i powinno być wygodne. Trzeba, więc zadbać o odpowiednią ilość mebli zamkniętych by mieć gdzie przechowywać przedmioty. Wiele osób pragnąc mieć mieszkanie w stylu minimalistycznym kupuje tylko śladową ilość mebli. Później okazuje się, że z czasem przybywa nam różnych przedmiotów i kompletnie nie mamy ich gdzie schować a w mieszkaniu tworzy się chaos.

Kolejna zasada mówi o tym, by nie kierować się tylko modą. Jeśli akurat wszyscy znajomi mają kuchnie w formie aneksu nie powielajmy tego rozwiązania w sytuacji, gdy, tego nie lubimy. Aneksy kuchenne mają mniej więcej tyle samo zwolenników, co przeciwników. Jeśli wiesz, że nie jesteś pedantyczny i nie chowasz od razu wszelkich przedmiotów lepiej nie otwieraj, więc kuchni na salon. Podobnie jest z pomieszczeniami typu łazienka. W Polsce przyjęło się, że na ścianach w łazienkach stosujemy kafelki. Jeśli nie masz ochoty na takie rozwiązanie to miej odwagę wybrać inne, bo to ty a nie twoi goście będziesz użytkować łazienkę, na co dzień.

Oszczędzaj z głową

Urządzanie mieszkania to zwykle stosunkowo drogi projekt. Nic wiec dziwnego, że przy tej okazji szukamy oszczędności. Ważne jest natomiast żeby oszczędzać z głową i nie popełniać typowych błędów. Prace wykończeniowe mają to do siebie, że odbywają się w określonej kolejności i później trudno jest do pewnych elementów wrócić albo jest to bardzo drogie. Jeśli więc zamówiłeś drogą zabudowę kuchenną, którą przewidujesz użytkować latami nie oszczędzaj na tanich płytkach na podłogę. Gdy za jakiś czas okaże się, że jesteś z nich niezadowolony demontaż będzie bardzo uciążliwy. Podobnie jest z takimi elementami jak brodzik, zlew, czy oświetlenie LEDowe w suficie. Jeśli wybieramy coś, co ma być na lata rozsądniej jest od razu dopłacić nieco więcej do solidnego modelu.

Urządzając swoje pierwsze mieszkanie pamiętajmy o tym, żeby zrobić to nie tylko estetycznie, ale i funkcjonalnie. Nie oszczędzajmy na ekipie remontowej, bo późniejsze ewentualne poprawki mogą być irytujące. Lepiej od razu zlecić solidnym wykonawcom wykończenie wnętrz by później móc się cieszyć wygodnym użytkowaniem lokalu.